VEKOP aktualitások
Versenyképes Közép-Magyarország Operatív Program (VEKOP): Közterületen élők önálló lakhatásának támogatása
- Részletek
- Kategória: VEKOP aktualitások
A közalapítvány 2019 januárjában indította el európai uniós és hazai támogatással megvalósuló, 2021. április végéig tartó Kapunyitó című programját, amelynek a célja, hogy 30 utcán élő hajléktalan ember lakhatási krízisét elsőként lakhatás szemlélettel oldja meg, azonnali önálló lakhatáshoz segítve őket és támogatva az önálló lakhatásuk megtartásában. A projekt teljes költsége 78.000.000 forint volt. A program 2021-ben befejeződött, szakmai beszámolásának és pénzügyi elszámolásának elfogadása még tart.
Az önálló lakhatásba költöztetést követően a projekt olyan szociális, életviteli és mentális szolgáltatásokat és egyéb támogatásokat nyújtott, amelyek az ügyfelek szükségletein alapultak, és amelyekre szükségük volt a tartós lakásban éléshez. A program előkészítő szakaszában a szociális munkások (a programban: mentorok) komplex szükségletfelmérést végeztek, és ez alapján szociális diagnózist állítottak fel a jelentkezőkről, majd a szakmai team döntött a programba vonásról. A segített ügyfélnek két feltételt kell vállalnia és tartania: 1. a támogatások és saját jövedelem felhasználása során (pénzkezelés) együttműködik szociális munkásával, 2. havonta minimum kétszer találkozik a segítő környezet tagjainak valamelyikével. Az ügyfél szabadon választ abban, mely segítségnek érzi szükségét, amelyet igénybe akar venni. A programba vonás után a lehető leghamarabb megtörtént a felkutatott önálló lakhatásokba beköltözés. A lakhatási költségekhez havonta lakhatási támogatást nyújtottunk, amelyet átlagosan kétszer 12 főnek 1-1 év hosszan terveztünk. A programból kikerülő, támogatást már vagy még nem igénylő ügyfelek helyett újabb jelentkezőket vontunk be a programba és segítettük önálló lakhatásukat.
A meglévő és felmerülő problémák megoldását, a lakhatáshoz nélkülözhetetlen készségek elsajátítását, a lakhatás megtartásához szükséges személyiségfejlesztést segítői környezet támogatja, egy ún. lakáskísérő csapat. A csapatba több szakterületről és segítői területről érkeznek szakemberek. Tagjai az egyéni esetvezetést és mentorálást végző szociális munkások, életvezetési tanácsadó, lakhatási és foglalkoztathatósági-foglalkoztatási koordinátor, egészségügyi tanácsadó, sorstárs segítő, a fejlesztő csoportok vezetői, a mentális zavarokkal való megküzdést segítő pszichiáter, pszichológus, addiktológus, valamint azok a szakemberek, kapcsolattartók voltak, akiket az együttműködésbe az ügyfél érdekében sikerül bevonni. A lakásban élést és a lakásmegtartáshoz szükséges fejlesztéseket intenzív szociális munka kísérte, amely el kellett érje az egyéni esetvezetés szintjét. A programban 6 fő szociális munkás segítette az ügyfeleket.
A programban megszervezett (választható) szolgáltatások:
- Egyéni készség és kompetenciafejlesztés, életvezetési tanácsadás: a háztartás megszervezésének és működtetésének segítése.
- Az egészségi állapot felmérése, fejlesztése tanácsadó, koordináló egészségügyi végzettségű segítővel.
- Sorstárs segítői támogatás.
- Támogató csoport az életmódváltás segítésére és kísérésére.
- Konfliktuskezelő csoport.
- Egyéni terápiák mentális betegségek és zavarok kezelésére, enyhítésére.
- Munkaerő-piaci képzés – amelyet végül más forrásból sikerült biztosítanunk.
- Lakhatási és foglalkoztathatósági, foglalkoztatási koordináció a lakáspiacon és a munkaerőpiacon való boldogulás segítésére.
- Részvétel szabadidős programokon.
- 24 órás krízisügyelet igénybevétele.
A szociális krízis enyhítését és az utcai megélhetési módoktól való elszakadást sok területen felhasználható támogatások segítették, amelyeket az ügyfelek szükségletei szerint nyújtott a program. Ezek a lakhatási támogatás, a lakásban éléssel kapcsolatos támogatások (bútor, háztartási gép, textíliák, tisztálkodási anyagok beszerzése); együttműködését ösztönző juttatás az utcához kapcsolódó megélhetési módok (kukázás, kéregetés, csikkszedés) kiváltására; foglalkoztathatóság támogatása pl. gyűjtőjegyekkel.
A szakmai megvalósítók munkáját csapatépítés, csoportos szupervízió, egyéni esettanácsadás támogatta.
A program céljának eléréséhez helyi szakmai együttműködési hálózat kialakítására törekedünk, részben a többi, Budapesten megvalósított elsőként lakhatás program szakmai teamjeivel, részben az ügyfél tágabb környezetében szereplő szervezettekkel, egyénekkel (családsegítők, kormányhivatalok, munkáltatók, önkormányzatok).
A program kötelező nyilvánossági elemein túl, a HKA közösségi oldalán a programmal kapcsolatos hírek, események jelentek meg.
A program végéig vállalt a 9.438 vendégéjszakát túl teljesítettük: megvalósított vendégéjszakák száma 11.322 vendégéj volt, a vállaltak 120%-a.
A program végéig összesen 35 ügyfél került lakhatásba.
A program második fele szinte teljes egészében a pandémiás időszakra esett. A Covid-19 következtében bevezetett korlátozások szinte kivétel nélkül nehezítették támogatott ügyfeleink életét. Többek állása megszűnt, vagy csökkentette a munkaidőt vagy szüneteltette a munkát a munkahelye, és az elhelyezkedés nehezítetté vált. Az előtakarékoskodást ügyfeleink ebben az időszakban nem tudták folytatni, sőt, több esetben a megtakarításaikhoz is hozzá kellet nyúlniuk. A megélhetés és a lakhatás támogatása mellett a program egyéb tervezett szolgáltatásainak megvalósítását át kellet ütemeznünk a korlátozásmentes időszakokra, és egyes költségek átcsoportosítása is szükségessé vált. A mentorokkal való kapcsolattartás, a támogató csoportok és szabadidős programok megtartó ereje felértékelődött.
Az ügyfelek amúgy sem könnyű anyagi helyzete még nehezebbé vált, amely fokozott támogatást tett szükségessé. A mentális és egyéb szakértői szolgáltatások nyújtotta támogatás, a szabadidős programok mellett, sőt, esetenként helyette – amelyek igénybevétele, megtartása ezen időszak alatt lehetetlenné vált, olyan alapszükségletek kielégítése vált szükségessé, mint a megélhetés biztosítása.
A támogató csoportok két hónapig elmaradtak a járványveszély miatt, majd fokozott védekezés mellett (maszkhasználat, távolságtartás) kerültek megtartásra továbbra is az ügyfelek aktív részvételével. A megvalósítók munkájának támogatására Messenger-csoportot hoztunk létre, hogy a kapcsolattartás és a folyamatos információáramlás biztosított legyen. Teameket lehetőség szerint (szintén fokozott óvatossággal) tartottunk, a havi rendszerességű szupervízióból egy került átütemezésre, az egyéni esettanácsadások rendszeresen zajlottak.
Az elmaradt csoportokat mind a kliensek, mind a megvalósítók számára átütemezéssel megtartottuk.
A pandémiás korlátozások miatt a záró rendezvény helyett készítettünk egy promóciós videót, amely a programot az interneten keresztül szélesebb körrel tudja megismertetni.
A program statisztikai adatai:
35 utcán, közterületen élő hajléktalan ember lakhatásának támogatása. Ebből 18 férfi, 17 nő. 20 ember párt alkotott (köztük 1 testvérpár), 15 fő egyedülálló volt.
Az önálló lakhatás átlagos hossza közel 1 év/fő. Összesen 11.322 darab vendégéjszakát laktak önállóan, amely a vállalt vendégéjszakák 120%-a.
26 fő (75%) a program után is önálló lakhatásban marad, 14-en piaci lakásbérletben lakásbérletben (egyikük a program vége után pár hónappal sajnos elhunyt), 12 fő munkásszállón.
A bevont 35 főből 9-en nem fejezték be a programot. 1 fő visszaköltözött a szüleihez, 1 fő vidéken talált idősápolási munkát ottlakási lehetőséggel. Öten szenvedélybetegséggel összefüggő együttműködés hiánya miatt kerültek ki a programból – egyikük a szenvedélybetegség következtében kb. egy évvel ezután meghalt. Ketten a programidőszak alatt, hosszabb betegség után elhunytak.
A program segítő elemei:
Mentális segítség, szolgáltatások:
· egyéni esetvezetés az életmódváltás segítésére, az önálló lakhatás megtartására,
· életvezetési tanácsadás,
· lakhatási- és munkavállalási szervezése és kísérése,
· egészségügyi állapot kísérése, egészségügyi szolgáltatásokhoz jutás segítése,
· 24 órás telefonos krízisügyelet,
· támogató csoport,
· konfliktuskezelő-, beilleszkedést és munkahelymegtartást elsőségitő csoport,
· szabadidős programok.
Anyagi támogatások:
· együttműködést ösztönző támogatás pénzbeli juttatás formájában (6.000 - 16.000 Ft/hó/fő),
· beköltözési csomag (20.000 Ft/fő),
· háztartási bútorok, eszközök és gépek (max. 500.000 Ft a bérlemények felszereltségétől függően),
· egészséget támogató eszközök és szolgáltatások (szemüveg, haskötő, pszichológus, gasztroenterológus – 10.000 – 50.000 Ft/fő igény szerint).
A megvalósítók munkáját támogatta:
· team megbeszélések kéthetente
· csoportos szupervízió havonta
· egyéni esetvezetési tanácsadás havonta